website-img

ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ یکی از زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ می باشد. در این مقاله بررسی می کنیم که آیا ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار شما مناسب است یا خیر. محتوای ایمیل های تبلیغاتی چگونه باید باشد و مزایای آن چیست

استفاده از ایمیل جهت ترویج و گسترش فروش محصول یا خدمات را ایمیل مارکتیگ می گویند. اما یک تعریف بهتر برای آن، استفاده از ایمیل جهت توسعه روابط با مشتریان بالقوه است. ایمیل مارکتینگ یکی از زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ می باشد که در آن بازاریابی از طریق وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها انجام می شود. در اینجا بازاریابی بصورت مستقیم انجام می شود و نامه بصورت مستقیم به جای ارسال از طریق پست معمولی، توسط پست الکترونیکی به مشتریان هدف ارسال می شود. امروزه با گسترش اینترنت، ایمیل مارکتینگ بصورت یک ابزار اساسی برای کسب و کار ها در سر تا سر جهان در آمده است. برای درک بهتر این موضوع به موارد ذیل توجه نمائید:

  • ارسال ایمیل به منظور ارتقاء روابط صاحبان کسب و کار با مشتریان فعلی یا قبلی جهت تشویق مشتریان به وفاداری و حفظ روابط کسب و کار موجود.
  • ارسال ایمیل به مشتریان بالقوه جدید یا مجاب کردن مشتریان فعلی جهت خرید محصول و یا خدمات.
  • ارسال ایمیل حاوی اطلاعات به روز شده از شرکت، محصولات و خدمات.

ایمیل مارکتینگ برای چه کسب و کارهایی مناسب است

ایمیل مارکتینگ می تواند برای هر شرکتی چه کوچک چه بزرگ مفید باشد. اما این بیشتر به استراتژی بازاریابی شما بستگی دارد که چقدر برای شما می تواند مفید باشد، به یاد داشته باشید که ایمیل مارکتینگ می تواند برای برخی از کسب و کار ها مزیت بیشتری همراه داشته باشد.

به عنوان مثال این روش برای شرکت های E-commerce قطعاً می تواند مزایای زیادی داشته باشد، البته این بدان معنی نیست که چون شرکت شما یک شرکت E-commerce نیست در نتیجه ایمیل مارکتینگ مناسب شما نیست اما شرکت های E-commerce بیشترین بهره را آز آن می برند. آمار فروش به راحتی از این طریق قابل پیگیری هستند، داشتن آمار دقیق فروش شما را به صورت پیوسته قادر می سازد که استراتژی خود را به گونه ای تنظیم کنید که بازگشت سرمایه شما به حداکثر ممکن برسد.

داشتن مشتریان تکرای می تواند ایمیل مارکتینگ را برای شما با ارزش نماید. اگر شما در کسب و کاری هستید که باید مشتری مداری کنید و اساس آن بر اساس تکرار خرید مشتریان از شماست، ایمیل مارکتینگ جایی است که باید در آن سرمایه گذاری کنید. اما در صورتیکه فروش شما تنها یکبار انجام می شود، ممکن است این روش برای شما مناسب نباشد.

ایمیل مارکتینگ

استراتژی نقش مهمی در اینکه ایمیل مارکتینگ برای شما مناسب است یا خیر بازی می کند. بدون توجه به اینکه شرکت شما چه اندازه است و در چه زمینه ای فعالیت می کند، ایمیل مارکتینگ بهترین روش برای این است که نام برند خود را بصورت مداوم در مقابل چشمان مشتریان خود قرار دهید. ارسال خبرنامه های الکترونیکی نیز راه مناسبی است جهت هدایت افکار مشتریان به سمتی که مد نظر شماست. کسانیکه اشتراک خبرنامه شما را دارند به احتمال بسیار قوی آن را خواهند خواند، در حالیکه اگر پستی را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید این احتمال کمتر خواهد بود. همواره سعی کنید با ارسال مقالات و مطالبی که باب طبع مشتریان است به آنها نشان دهید که شما دارای یک کسب و کار حرفه ای هستید.

محتوای ایمیل های تبلیغاتی چگونه باید باشد

طیف های گسترده ای از محتوا را می توانید در دل ایمیل های خود قرار دهید و فرمت های گوناگونی را می توانید انتخاب کنید. بر عکس دیگر روش های تبلیغات، ایمیل مارکتینگ قابلیت تغییر پذیری و شکل گیری های گوناگون را دارد در نتیجه محدوده حرکت شما می تواند تا سقف آسمان باشد.

برخی از محتوایی که می توانید در ایمیل خود قرار دهید می تواند شامل موارد زیر باشد

  • لینک های مقالاتی باشد که در وب سایت شما قرار دارند
  • جوایز وفاداری برای مشترکین
  • توصیفات مشتریان از تجربه خرید شان از یک محصول خاص
  • اطلاعاتی در مورد تخفیفات و شرایط فروش جدید
  • اعلانیه در مورد محصولات و خدمات جدید
  • یادآوری رویدادی باشد که مشتریان نسبت به آن اظهار علاقه کرده اند.

در خصوص جوایز وفاداری، در آمریکا نزدیک به 64% مشتریان کوپن خرید خود را از طریق ایمیل پرینت گرفته اند. کوپن های ایمیلی می توانند محرک خرید حضوری یا آنلاین مشتریان باشند که این قابلیت را دارند به ابزاری فوق العاده ارزشمند در استراتژی بازاریابی شما تبدیل شوند. قول دادن به ارائه کوپن نیز باعث می شود که افراد نسبت به اشتراک در لیست ایمیل شما رغبت بیشتری نشان دهند. سایت فروشگاه اینترنتی زاوش این امکان را به راهبر سامانه می دهد تا کوپن های تعریف مدنظر خود را تعریف کند. این کوپن ها می تواند برای یک کالای خاص، یک گروه کالا، یک گروه از مشتریان یا برای همه مشتریان و کالاها تعریف شود.

محتوایی که شما برای ایمیل خود انتخاب می کنید بستگی به نوع کسب و کار شما دارد. اما برخی تکنیک ها می تواند برای کسب و کار شما کارایی داشته باشد. به عنوان مثال بر اساس تحقیقاتی که توسط گروه رلونسی انجام شده است، بازاریابانی که ویدئو به ایمیل خود اضافه کرده اند شاهد رشدی در حدود 40% بوده اند.

از یاد نبرید که کلیه محتوا را تنها با هدف فروش محصول تولید نکنید، ایمیل شما باید حاوی مطالبی باشد که ممکن است مشتریان برای خواندنشن علاقه داشته باشند.

در قسمت بخش بندی ایمیل، داشتن تناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. ایمیل شما باید منطبق بر سبک و شیوه وب سایت شما، تبلیغات و حساب کاربری رسانه های اجتماعی شما باشد. این نکته را از یاد نبرید که بیش از نیمی از ایمیل ها توسط گوشی ها همراه باز می شوند در نتیجه نحوه نمایش ایمیل ها باید منطبق بر صفحات موبایل طراحی شوند.

مزیت های ایمیل مارکتینگ

94% کاربران اینترنت از ایمیل استفاده می کنند. در نتیجه استفاده از این ابزار جهت بازاریابی محصول، باعث می شود که شما به تعداد بیشتری از مشتری دسترسی پیدا کنید. طبق تحقیقات انجام شده 75% کاربران بزرگسال اینترنتی روش ایمیل مارکتینگ را به سایر روش ها ترجیح می دهند.

یکی دیگر از مزایای این روش راحتی در تعقیب بازگشت سرمایه (ROI) شما می باشد. هر چیزی توسط نرم افزار های ایمیل مارکتینگ قابل پیگیری است، از این طریق شما می توانید متوجه شوید چه کسی ایمیل های شما را باز کرده است، چه کسی از این طریق به سمت وب سایت شما هدایت شده است، و بسیار آمار دیگر.

طبق تحقیقات انجام شده، 66% از ایمیل ها توسط یک وسیله همراه مانند تبلت یا موبایل باز می شوند. اگر شما در نظر دارید که از SMS جهت بازاریابی استفاده کنید، استفاده از ایمیل می تواند انتخاب بهتری باشد. SMS مارکتینگ همانند ایمیل مارکتینگ کار می کند منتهی در ایمیل مارکتینگ شما می توانید به کاربرانی که از کامپیوتر دسکتاپ استفاده می کنند دسترسی داشته باشید بعلاوه که بسیاری از کاربران به علت مزاحمت SMS های تبلیغاتی را پاک می کنند.

ایمیل مارکتینگ به موازات تبلیغات در رسانه های اجتماعی، تلویزیون و رادیو انجام می شود، اما خود آن به تنهایی از مزیت های برخوردار است که سایر روش ها فاقد آن هستند. به عنوان مثال فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی دارید. زمانیکه در مورد نحوه فروش خود در رسانه های اجتماعی تبلیغ می کنید، تضمینی وجود ندارد که تمامی مخاطبین و مشتریان شما آنرا ببینند. طبق تحقیقات، تنها 1% از مشتریان شما ممکن است پست شما را در فیسبوک ببینند مگر آنکه با تبلیغات در فیسبوک پست را به دیگران نمایش دهید. اما اگر در این مورد یک ایمیل به مخاطب خود بفرستید، حتی اگر آن ها ایمیل شما را باز نکنند، بدون هیچ شکی در مقابل چشم تک تک آنهایی که در لیست ایمیل شما قرار دارند به نمایش در خواهد آمد.

یک تفاوت بزرگ دیگر بین ایمیل مارکتینگ و سایر روش ها این است که زمانیکه مشتری برروی ایمیل شما کلیک می کند یعنی می خواهد تبلیغ شما را ببیند. هر کس که ایمیل خود را در اختیار شما قرار داده به این منظور بوده است که می خواهد از برند شما اطلاعات بیشتری کسب کند، این یعنی استراتژی بازاریابی بر اساس رضایت مشتری است.

نتیجه گیری

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ می باشد که اگر به درستی انجام شود علاوه بر افزایش ورودی وب سایت می تواند با افزایش اعتبار برند نیز کمک شایانی کند. اما اگر به درستی اجرا نشود می تواند تاثیر منفی بر روی برند داشته باشد. این نکته را هم فراموش نکنید که پایه تمامی روش های دیجیتال مارکتینگ داشتن یک سایت حرفه ای می باشد. هرچقدر ایمیل جذابی برای مشتری طراحی و ارسال کنید اما صفحه فرود سایت شما استانداردهای لازم را نداشته باشد، احتمال جذب مشتری بسیار پایین می آید. پس قبل از شروع هر فرایند دیجیتال مارکتینگ ابتدا تمرکز خود را بر روی وب سایت گذاشته تا وب سایتی جذاب و استاندارد داشته باشید.

مطالب مشابه
Similar content
Kpi های رشد یک فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟
مقالات بازاریابی اینترنتی 5/12/2021 3:02:01 PM
Kpi های رشد یک فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟

عبارت KPI (Key performance indicator) یا شاخص های کلیدی عملکرد، شاخص هایی هستند که به وسیله آن ها می توانیم میزان موفقیت کسب و کار خود را ارزیابی کنیم. ایجاد KPI هوشمند، قوی تر و با عملکرد بالاتر یک امر ضروری است، اما همچنین می تواند یک کار ترسناک باشد. پیشنهاد می‌شود برای انتخاب شاخص های بهتر از سه اصل زیر استفاده کنید.

هک رشد چیست؟
مقالات بازاریابی اینترنتی 4/17/2021 10:41:34 AM
هک رشد چیست؟

هر کارآفرین خلاق برای راه‌اندازی استارتاپ پایدار نیاز به تبلیغات موثر محصولات و خدمات خود دارد. برای هدف قرار دادن مخاطبان با وجود چالش‌های فراوان در حین تبلیغات و بازاریابی، رشد تجارت فقط با کمک استراتژی‌های هک رشد امکان پذیر است،

4 راه برای بهبود محتوای سایت به کمک شبکه‌های اجتماعی
مقالات بازاریابی اینترنتی 4/19/2020 10:01:18 PM
4 راه برای بهبود محتوای سایت به کمک شبکه‌های اجتماعی

محتوا و شبکه‌های اجتماعی به طور طبیعی با هم همکاری و از یکدیگر تغذیه می‌کنند. این همان چیزی است که استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال را از بقیه جدا می‌کند. در حالی که روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از شبکه‌های اجتماعی برای بهبود تلاش‌های شما در بازاریابی محتوایی استفاده کرد، در این پست چهار مورد از موثرترین راه‌های بهبود محتوای شما با شبکه‌های اجتماعی را خواهیم گفت.

ثبت نظر
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد.
contact-us-img

درباره زاوش:

شرکت مشاوران سیستم های پیشرفته زاوش علاوه بر خدمات طراحی سایت، نرم افزارهای موبایل و سئو به شما کمک می کند تا کلیه فرایندهای سازمانی خود را مکانیزه کنید و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

نشانی:

تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از نیایش، کوچه دوم، پلاک 15