website-img

هک رشد چیست؟

اگر به طور خلاصه و مختصر بخواهیم بگوییم، قدم اول در راه‌اندازی استارتاپ، هک رشد است که انحصارا با سریع‌ترین روش ممکن می‌تواند به رشد کسب و کار کمک کند. هک رشد اصطلاح بازاریابی است که در این چند سال اخیر به دریای اصطلاحات دهن پر کن بازاریابی و تبلیغات اضافه شده و برعکس بقیه استراتژی‌ها همه‌گیر شده و بسیاری توانسته‌اند با استفاده از این استراتژی کسب و کار خود را رشد و توسعه دهند. هک رشد آسان تر از روش های رشد سنتی نیست. با این حال، بیشتر موثر است. در اقتصاد امروز، هک رشد عملاً تنها راهی است که یک شرکت نوپا می‌تواند با هزینه کم و منطقی به سطح بالایی برسد.

خلاصه مطالب صفحه هک رشد چیست؟:

هک رشد چیست؟

هر کارآفرین خلاق برای راه‌اندازی استارتاپ پایدار نیاز به تبلیغات موثر محصولات و خدمات خود دارد. برای هدف قرار دادن مخاطبان با وجود چالش‌های فراوان در حین تبلیغات و بازاریابی، رشد تجارت فقط با کمک استراتژی‌های هک رشد امکان پذیر است، هر کارآفرین تجاری برای بهبود فروش خود استراتژی‌های مختلف هک رشد را امتحان می‌کند برخی از این تکنیک‌های هک رشد سال‌هاست در بازار حاکم بوده اما پیش از این کسی به طور تخصصی از آن استفاده نمی‌کرده است.

از بنیانگذار هک رشد چه می‌دانید؟

شان الیس در سال 2010 هنگامی که سعی داشت کسی را جایگزین خود کند به اصطلاح هکر رشد رسید، او به عنوان مشاور در راه‌اندازی استارتاپ های زیادی حضور مفید داشت و آن‌ها را در مسیر رشد و ترقی همراهی کرد، زمانی که قصد ترک آن شرکت ها را داشت و به دنبال جانشینی برای خود می‌گشت، رزومه‌های زیادی از بازاریاب‌ها را دریافت کرد. بازاریاب‌ها معمولا به دنبال تعیین بودجه و هزینه هستند در صورتی که شان فقط به دنبال کسی بود که هدف اصلی آن رشد باشد.

هکر رشد کیست؟

هکر رشد کسی است که از استراتژی‌های خلاقانه و کم هزینه برای کمک به کسب و کارها در جذب و حفظ مشتری استفاده می‌کند. گاهی اوقات به هکرهای رشد بازاریاب رشد نیز گفته می‌شود، اما هکرهای رشد صرفاً بازاریاب نیستند. هرکسی که درگیر یک محصول یا خدمت باشد، از جمله مدیران و مهندسان محصول، می‌تواند یک هکر رشد باشد. در ادامه چند ویژگی هکرهای رشد را بیان خواهیم کرد:

• تمایل به وسواس، کنجکاوی و تحلیل دارد.

• فقط بر استراتژی‌های مربوط به رشد تجارت تمرکز دارد.

• استراتژی‌های ابتکاری رشد را فرضیه بندی، اولویت بندی و آزمایش می‌کند.

• تجزیه و تحلیل و آزمایش می‌کند تا ببیند کدام یک موثرتر بوده است.

• می‌داند که چگونه اولویت‌های رشد را تعیین کند و کانال‌هایی را برای جذب مشتری، اندازه‌گیری موفقیت و رشد مقیاس پذیر را مشخص کند.

هک رشد چگونه کار می کند؟

یکی از مهمترین مسائل هر شرکت، فهمیدن دلیل رشد و جستجوی راه‌هایی برای تحقق این هدف است. بسیاری از شرکت‌های نوپا از "قیف دزدان دریایی" دیو مک کلور به عنوان یک دستورالعمل برای رشد استفاده می کنند. کسب، فعال سازی، نگهداری، ارجاع و درآمد به عنوان بخش کلیدی از قیف دزدان دریایی است .در هر صورت، هدف این است که بازدیدکنندگان را جذب و آن‌ها را به کاربر تبدیل کرده و آن‌ها را به عنوان مشتریانی خوشحال نگه دارید.

چگونه هک رشد را شروع کنیم؟

در اینجا نحوه راه‌اندازی استارتاپ با هک رشد را توضیح خواهیم داد. اول از همه، محصول خود را بسازید و آزمایش کنید تا مطمئن شوید مردم آن را می‌خواهند و مایل به پرداخت هزینه برای آن هستند. این به شما کمک می‌کند داده‌ها را جمع آوری کنید تا شخصیت اصلی خریدار خود را درک کنید و بتوانید بر این اساس، تاکتیک‌های بازاریابی رشد را هدف قرار دهید. محصول خود را در فواصل منظم به روز کنید و به گرفتن بازخورد از مشتری ادامه دهید تا بدانید که آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. همان زمان، برای تقویت رشد مداوم، محصول خود را به بازار عرضه کنید و موفقیت این نتایج را پیگیری کنید.

استراتژی های هک رشد بیشتر استراتژی های هک رشد در سه زمینه اصلی قرار دارند:

• بازاریابی محتوا

• بازاریابی محصول

• تبلیغات بسته به تاکتیک‌های به کار رفته، بازاریابی محتوا می‌تواند روشی کم هزینه برای جلب توجه در مورد محصول شما باشد.

فعالیت‌های معمول بازاریابی محتوا شامل موارد زیر است:

• راه اندازی یک وبلاگ و ایجاد محتوای با کیفیت

• ایجاد محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

• پادکست

• اجرای وبینار

• اجرای مسابقات

• گرفتن نظر برای بررسی محصول

• پیوستن به انجمن ها، گروه ها و زیرمجموعه های مربوطه

• بازاریابی تأثیرگذار

• استفاده از ایمیل مارکتینگ برای ایجاد ارتباط قوی تر با کاربران

• بهبود سئو سایت

• ثبت نام در بازارها و سایت‌های مربوطه

طراحی اپلیکیشن موبایل

 

تفاوت‌های بین بازاریابی و هک رشد

• یک هکر رشد بر فرصت‌های بعدی رشد متمرکز است، در حالی که بازاریابان اغلب درگیر کارهای روزمره و بازاریابی روزانه هستند.

• یک هکر رشد آزمایش‌های کوچکی را انجام می‌دهد . او آزمایش می‌کند که کدام مسیرها به بهترین وجه کار می‌کنند و بیشترین پتانسیل را دارند، درحالی که بازاریاب اغلب روی پروژه‌های بزرگتر و بلند مدت کار می‌کند. • یک هکر رشد مبتنی بر داده کار می‌کند، در حالی که در بیشتر بخش‌های بازاریابی چنین چیزی وجود ندارد.

• یک هکر رشد مهارت‌های فنی بیشتری مانند برنامه نویسی، طراحی سایت و اپلیکیشن و... را دارد.

• یک هکر باید به حفظ مشتریان فعال توجه کند در حالی که بازاریاب به دنبال مشتریان جدید می‌گردد.

مزایای هک رشد

• قابل ارائه: با استفاده از بررسی داده‌ها و پیگیری دقیق عملکرد، به راحتی می‌توانید ببینید که کدام یک از استراتژی‌های هک رشد شما، همانطور که انتظار دارید انجام می‌شود و کدام یک این طور نیست. با آن دسته از استراتژی‌هایی که می‌توانند جذب مشتری کنند کار کنید و آن‌هایی که این کار را نمی‌کنند کنار بگذارید.

• کم هزینه: هک رشد به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان از هر منبعی که دارید به شکل اقتصادی استفاده کنید. این بدان معنی است که استفاده از تاکتیک‌هایی مانند نوشتن محتوای تأثیرگذار مانند مطالعات موردی و سپس اشتراک گذاری گسترده در کانال‌های اصلی شبکه‌های اجتماعی یک تاکتیک عالی است.

• منابع کم: هک‌های رشد اغلب توسط یک شخص در تیم محصول یا مهندسی ساخته و اجرا می‌شوند و برای اجرای آن‌ها نیازی به یک تیم بازاریابی کامل نیست.

انتقادات از هک رشد

در سال‌های اخیر، برخی از افراد به دلیل تمرکز بر روی هک و میانبرهای سریع به جای توسعه استراتژی بازاریابی عمیق، از عملکرد استراتژی هک رشد انتقاد کرده‌اند. برخی دیگر استدلال کرده اند که هک رشد صرفاً بازاریابی سنتی است که نام جدید و فانتزی به آن داده شده است و معتقدند اصطلاح هک رشد یک کلاهبرداری است. به دلیل این انتقادات، برخی از متخصصان رشد خود را بازاریاب رشد می‌نامند تا از مفهوم منفی اصطلاح "هک" فاصله بگیرند اما در حقیقت به نحوی از همان استراتژی‌های هک رشد استفاده می‌کنند اما به یک اسم دیگر.

نمونه های معروف استفاده از هک رشد برخی از نمونه های معروف کمپین های موفقیت آمیز هک رشد عبارتند از:

Dropbox

اپلیکیشن دراپ باکس یکی از نمونه های استفاده موفق از هک رشد است که به کاربران موجود برای دعوت از کاربران جدید با فضای ذخیره اضافی پاداش می دهد. افرادی که می خواستند به این سرویس بپیوندند ابتدا به دعوت کاربر فعلی نیاز داشتند. از آنجا که همه می‌خواستند بدانند Dropbox چیست و چگونه کار می کند ، طولی نکشید که منفجر شد.

Hotmail

سرویس دهنده ایمیل هات میل نیز یکی دیگر از نمونه های موفق می باشد که به هر ایمیل خروجی یک خط اضافه می‌کند و مردم را به ثبت نام در یک حساب جدید ترغیب می کند. تصمیم گرفتند تا در انتهای هر ایمیل خطی اضافه کنند با این جمله " من دوستت دارم. ایمیل رایگان خود را از Hotmail دریافت کنید"

AirBnB

این شرکت نیز با استفاده از پلتفرم های آگهی آنلاین Craigslist توانست کسانی را که به دنبال مکانی برای اسکان بودند به این استارتاپ اضافه کند به صورتی که وقتی یک نفر وارد سایت AirBnB میشد می‌توانست خدامات خانه خود را معرفی می‌کرد به صورت اتوماتیک یک آگهی نیز در سایت Craigslist ثبت میشد. پس از مدتی با سایت Craigslist با رفع باگ‌های موجود در سایت خود این امکان را گرفت. اما همین مدت کم برای برپاکردن استارتاپ AirBnB کافی بود و توانست به موفقیت‌های زیادی برسد.

حرف آخر

اگر به طور خلاصه و مختصر بخواهیم بگوییم، قدم اول در راه‌اندازی استارتاپ، هک رشد است که انحصارا با سریع‌ترین روش ممکن می‌تواند به رشد کسب و کار کمک کند. هک رشد اصطلاح بازاریابی است که در این چند سال اخیر به دریای اصطلاحات دهن پر کن بازاریابی و تبلیغات اضافه شده و برعکس بقیه استراتژی‌ها همه‌گیر شده و بسیاری توانسته‌اند با استفاده از این استراتژی کسب و کار خود را رشد و توسعه دهند. هک رشد آسان تر از روش های رشد سنتی نیست. با این حال، بیشتر موثر است. در اقتصاد امروز، هک رشد عملاً تنها راهی است که یک شرکت نوپا می‌تواند با هزینه کم و منطقی به سطح بالایی برسد.

مطالب مشابه
Similar content
Kpi های رشد یک فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟
مقالات بازاریابی اینترنتی 5/12/2021 3:02:01 PM
Kpi های رشد یک فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟

عبارت KPI (Key performance indicator) یا شاخص های کلیدی عملکرد، شاخص هایی هستند که به وسیله آن ها می توانیم میزان موفقیت کسب و کار خود را ارزیابی کنیم. ایجاد KPI هوشمند، قوی تر و با عملکرد بالاتر یک امر ضروری است، اما همچنین می تواند یک کار ترسناک باشد. پیشنهاد می‌شود برای انتخاب شاخص های بهتر از سه اصل زیر استفاده کنید.

4 راه برای بهبود محتوای سایت به کمک شبکه‌های اجتماعی
مقالات بازاریابی اینترنتی 4/19/2020 10:01:18 PM
4 راه برای بهبود محتوای سایت به کمک شبکه‌های اجتماعی

محتوا و شبکه‌های اجتماعی به طور طبیعی با هم همکاری و از یکدیگر تغذیه می‌کنند. این همان چیزی است که استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال را از بقیه جدا می‌کند. در حالی که روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از شبکه‌های اجتماعی برای بهبود تلاش‌های شما در بازاریابی محتوایی استفاده کرد، در این پست چهار مورد از موثرترین راه‌های بهبود محتوای شما با شبکه‌های اجتماعی را خواهیم گفت.

نحوه اجرای مسابقه موفقیت‌آمیز در شبکه های اجتماعی
مقالات بازاریابی اینترنتی 4/7/2020 10:55:38 PM
نحوه اجرای مسابقه موفقیت‌آمیز در شبکه های اجتماعی

اجرای یک مسابقه در شبکه های اجتماعی می‌تواند راهی عالی برای درگیر نگه داشتن طرفدارانتان با برند شما باشد. چه کسی عاشق برنده شدن جایزه رایگان نیست؟!

ثبت نظر
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد.
contact-us-img

درباره زاوش:

شرکت مشاوران سیستم های پیشرفته زاوش علاوه بر خدمات طراحی سایت، نرم افزارهای موبایل و سئو به شما کمک می کند تا کلیه فرایندهای سازمانی خود را مکانیزه کنید و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

نشانی:

تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از نیایش، کوچه دوم، پلاک 15