website-img

بازاریابی محتوایی چیست؟

استفاده از محتوا برای بازاریابی اتفاق تازه‌ای نیست، اما بازاریابی محتوایی آنلاین که یکی از زیرمجموعه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود با توسعه تکنولوژی دیجیتال و افزایش دسترسی به دستاوردهای فناوری اطلاعات، به عنوان یک ابزار قدرتمند و یک رشته‌ تخصصی در طی یک دهه گذشته شکل گرفته و توانست جایگاه ویژه‌ای را در میان فعالان حوزه‌ی دیجیتال به خود اختصاص دهد.


امروزه با توجه به اهمیت استفاده از اینترنت و فضای مجازی، بازار رقابت فروش محصولات و خدمات اینترنتی حسابی داغ شده است. در این رقابت تنها افرادی می‌توانند موفق شوند که توانایی برنامه‌ریزی به طور دقیق را داشته باشند و درکنار برنامه‌ریزی بتوانند محتوای خوب و دقیق درجهت آگاه‌سازی مخاطب ایجاد کنند.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing) از سال 1890 مطرح بوده و استفاده از محتوا برای بازاریابی اتفاق تازه‌ای نیست، اما بازاریابی محتوایی آنلاین که یکی از زیرمجموعه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود با توسعه تکنولوژی دیجیتال و افزایش دسترسی به دستاوردهای فناوری اطلاعات، به عنوان یک ابزار قدرتمند و یک رشته‌ تخصصی در طی یک دهه گذشته شکل گرفته و توانست جایگاه ویژه‌ای را در میان فعالان حوزه‌ی دیجیتال به خود اختصاص دهد.

تیم زاوش نیز همواره در تلاش است تا با ارائه بهترین مشاوره‌ها، بهبود سئو سایت و همچنین تولید محتواهای جامع و کامل بتواند قدم موثری در پیشرفت کاری شما مشتریان گرامی داشته باشد.

ساده ترین تعریف بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یک داستان رمانتیک بین برند و مشتری است، یعنی اول باید مشتری را دوست داشت.

برای تعریف آن در ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم، که برای عشقت حاضری چه کا‌رهایی انجام دهی؟

احتمالا جواب این سوال کارهایی از قبیل: هزینه کردن، سرگرم کردن، ارتباط دوستانه و دوطرفه، کمک کردن و مفید بودن است.

بازاریابی محتوایی در پاسخ به یکی از نیازهای مهم انسان است، یعنی نیاز به داشتن جواب سوال‌هایی که از گوگل می‌پرسد و برندی برنده است که سوال‌ها را از قبل پیش‌بینی و آن‌ها را جواب داده باشد.

دیوید اوگیلوی (David Ogilvy) پدر تبلیغات مدرن یک جمله معروف دارد که می‌گوید:

"مصرف کننده یک احمق نیست. او مثل همسر شماست"

پس می توان گفت: بازاریابی محتوایی یعتی پذیرش دوست داشتن مشتری در مسیر بازاریابی.

تولید محتوای صوتی، تصویری و مهم‌تر از همه تولید محتوای متنی، رابط اصلی شما و مشتریانتان است. تولید محتوای تخصصی و مرتبط با کسب ‌و کار شما می‌تواند بازدیدکنندگان پرشماری را برای‌ شما به ارمغان آورده و سئوی سایت شما را بهبود بخشد.

اما نکته مهمی که باید قبل از سفارش تولید محتوا بدانید این است که بازاریابی محتوایی یک پروسه است، نه پروژه و یک متد هشت مرحله ای برای برنامه ریزی و اجرای آن است، و تولید محتوا یکی از این مراحل می باشد.

این متد هشت مرحله‌ای شامل 2 فاز برنامه ریزی محتوا و اجرای محتوا می‌باشد که هر کدام از این فاز ها مراحلی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

فاز برنامه ریزی محتوا

این فاز شامل هدف گذاری، مخاطب شناسی، استراتژی محتوا و تقویم سردبیری می‌باشد که همگی از جنس برنامه‌ریزی هستند. در ادامه به توضیح هرکدام از این مراحل خواهیم پرداخت.

هدف‌گذاری

اگر می‌خواهید موفق شوید، باید هدف خود را مشخص کنید. بدون داشتن هدف تمرکز نداشته و از مسیر حرکت سازمان و کسب و کار خود دور می‌شوید. تنها انتظار اینکه می‌خواهم خدمتی ارائه کنم و یا جنسی را به فروش برسانم کافی نیست و نیاز دارید تا با بررسی دقیق از جایگاه کار خود، ارزیابی موقعیت فعلی و آینده‌ای که برای سازمان و یا کسب و کار خود می‌بینید مسیر حرکت خود را مشخص کرده و با خیالی راحت از شناخت هدف به سوی آن قدم بردارید.

این نکات را به یاد داشته باشید که

  • هدف خود را به‌طور دقیق مشخص کنید
  • حتما هدف خود را مکتوب کنید
  • برای هدف خود زمان رسیدن تعیین کنید، هدف بدون زمان یعنی پشت گوش انداختن‌های مداوم و فراموشی هدف

مخاطب‌‌‌شناسی

بعد از هدف‌گذاری و تعیین زمان نوبت به مخاطب‌شناسی می‌رسد. ما در یک سازمان و کسب و کار باید بدانیم به چه افرادی قرار است خدمات و کالا ارائه دهیم. ارائه خدمات و فروش کالا باید با توجه به نیاز مخاطب تهیه و ارائه شود. عدم شناخت درست از مشتری باعث کاهش در فروش و به تدریج مرگ یک کسب و کار می‌شود.

استراتژی محتوا

اگر بخواهیم بدانیم که استراتژی محتوا چیست، نیاز است اول با مفهوم کلمه استراتژی آشنا شویم. استراتژی در گسترده ترین معنی خود یعنی، ابزاری که افراد و یا سازمان‌ها از طریق آن به هدف خود نزدیک‌تر شده و بتوانند آن را فتح کنند.

استراتژی تمام تمرکز خود را برای دستیابی به هدف سازمان معطوف کرده است. بدون داشتن استراتژی، بازاریابی محتوایی ما باری به هر جهت حرکت می‌کند. جالب است بدانید که استراتژی محتوا انقدر مهم است که می‌تواند روی هویت برند شما و حتی سئوی سایت شما نیز اثر گذارد.

تقویم محتوایی

شاید فکر کنید که بزرگترین دغدغه و نگرانی تولید محتوا، نگارش و نوشتن آن است. اگر این چنین فکر می‌کردید سخت باید بگم که در اشتباه بودید.در تولید محتوا مواردی نظیر ایده پردازی موضوعات، نوع نگارش متن، بهینه سازی پست‌ها و... بسیار مورد توجه است.

تقویم محتوایی و یا تقویم سردبیری تقویمی است که در آن جزئیات و طبقه بندی محتوا، زمان‌بندی‌ انتشار محتوا، جایی که در آن محتوا باید قرار‌داده شود (نظیر فیس‌بوک، اینستاگرام، توئیتر و یا...) و بطور کلی همه فعالیت‌های بازاریابی را در بر می‌گیرد.

تقویم محتوایی یکی از بهترین ابزارها برای ایجاد نظم در استراتژی محتوا است؛ این تقویم همانند نقشه راه برای قدم برداشتن در مسیر درست و رسیدن به اهداف سازمان است.

فاز اجرای محتوا

این فاز شامل تولید محتوا، انتشار محتوا، ترفیع محتوا و تجزیه و تحلیل و گزارش‌گیری می‌باشد که در این فاز، مراحل برنامه‌ریزی شده حالت اجرایی و عملیاتی به خود می‌گیرند.

تولید محتوا

بعد از هدف‌گذاری، مشخص شدن مخاطبین،برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا و همچنین تدوین تقویم سردبیری نوبت به تولید محتوا با توجه به نیازهای برآورد شده می‌رسد.

منظور از تولید محتوا به زبان ساده یعنی طراحی، نوشتن، ساخت ویدیو و ضبط آن و یا به‌طور کلی ساخت هرچیزی که مخاطب بتواند آن را درک کند و قابلیت انتشار در سایت، شبکه‌های اجتماعی(نظیر اینستاگرام، لینکدین و...) را دارا باشد و برای رسیدن به اهداف به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم به ما کمک کند.

تولید محتوا یک شمشیر دوسر است، این شمشیر می‌تواند جایگاه سازمان شما را بالا ببرد و یا درعین حال باعث افول آن شود. یک محتوای باکیفیت و قوی می‌تواند باعث شود سئو سایت شما و همچنین بازدید و بازنشر آن پست نیز افزایش یابد. با افزایش سئو جایگاه شما در صفحات ابتدایی گوگل مستحکم‌تر می‌شود و باعث می‌شود تا مخاطبین بیشتری از شما بازدید بعمل آورند و درنتیجه فروش شما افزایش یابد.

انتشار محتوا

پس از طی کردن مراحل ذکر شده، نوبت به انتشار محتوا می‌رسد. هنگامی که ما مخاطبین را بشناسیم، میزان فعالیت آنان در شبکه‌های مختلف اجتماعی را ارزیابی کنیم و بدانیم هدف ما چیست می‌توانیم جهت انتشار پست از طریق سایت، اینستاگرام، توئیتر و یا... تصمیم گیری نمائیم.

ترفیع محتوا

به هرگونه برنامه‌ریزی، تبلیغ و اقدام درجهت بیشتر دیده شدن محتوا و آگاهی مخاطب از وجود آن محتوا ترفیع و یا ترویج محتوا می‌گویند. تولید و ترفیع محتوا دوبخش جداگانه اما درعین حال مرتبط باهم هستند و نباید پس از انتشار پست آن را رها کرد.

تجزیه تحلیل و گزارش‌گیری

یکی از قسمت‌های حیاتی کسب و کار شما می‌تواند همین بخش تجزیه تحلیل و گزارش‌گیری باشد. جایی که در آن بازخوردها، بازدید از سایت، میزان زمانی که در سایت هستند، لایک‌ها، کامنت‌ها و حتی شیر شدن‌ها رنگ و بوی اعداد به خود می‌گیرد و می‌توان فهمید که چقدر به هدف سازمان نزدیک شده‌ایم و یا حتی کجای کار را اشتباه رفتیم تا بتوانیم آن را اصلاح کنیم و کجای کار را درست انجام داده‌ایم تا بتوانیم آن قسمت را بهبود و تقویت کنیم.

اصل محتوا نویسی = جذب مخاطب

مزایای بازاریابی محتوایی برای سئو

امروزه رقابت در صفحات گوگل و فضای مجازی رشد چشم‌گیری داشته است. همه افراد با موتور جستجوگر گوگل آشنایی دارند. شما به راحتی و با جستجویی ساده در صفحات گوگل می‌توانید محصول، کالا و یا اطلاعاتی که مدنظرتان هست را به دست آورید.

همانطور که می‌دانید وقتی مطلبی را در گوگل جستجو می‌کنید با حجم وسیعی از صفحات مواجه می‌شوید. جالب است بدانید طبق آخرین تحقیقات افراد معمولا در صفحه اول گوگل و در پنج لینک اولیه جواب سوال خود را گرفته و یا محصول مورد نظر را پیدا می‌کنند. به همین جهت رقابت برای رسیدن به صفحه اول گوگل و تبدیل شدن به لینک‌های اولیه گوگل بسیار داغ است.

گوگل همواره در تلاش است تا مناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین اطلاعات را در اختیار کاربران و جستجوکنندگان قرار دهد و شما با تولید محتوایی با کیفیت و داشتن سئوی تخصصی می‌توانید شانس دیده شدن خود را افزایش دهید.

همانطور که اشاره شد یک سئو قدرتمند نیازمند محتوایی مفید و کاربردی است. عملا سئو بدون داشتن محتوا معنایی ندارد. رتبه شما در صفحات گوگل با توجه به واژگانی که استفاده می‌کنید، تعیین می‌شود. هرچه میزان کلمات کلیدی شما بیشتر باشد و یا محتواهایی با کیفیت‌تر تولید کنید، فرصت بیشتری برای ارتقا رتبه خود خواهید داشت.

یکی دیگر از عوامل مهم جهت بهبود سئو، دریافت لینک می‌باشد. زمانی که سایت‌های دیگری به وب سایت شما لینک می‌دهند، گوگل شما را به عنوان فرد و منبعی قابل اطمینان و معتبر تشخیص داده و باعث بهبود رتبه شما می‌شود. یکی از راه های متدوال دریافت لینک از سایت های دیگر، خرید رپورتاژ آگهی می باشد، اگر محتوای رپورتاژ آگهی شما نیز استاندارد باشد، تاثیر آن به شدت افزایش پیدا می کند.

انجام کارهای گفته شده به افزایش بازدید و بهبود رتبه سایت شما کمک فراوانی می‌کند. البته نباید از این نکته غافل شد که گوگل به وب سایت‌ها و منابعی که به روز و آپدیت باشند، اهمیت بیشتری می‌دهد. باید همواره مطالب و وب ‌سایت خود را به صورت پیوسته به روزرسانی کنید. محتواهایی با کیفیت تولید کرده و به صورت مرتب آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

محتواهای قدیمی و عدم انتشار محتواهای جدید برای گوگل به معنی تعطیلی سایت و غیرفعال بودن شما می‌باشد به همین جهت عدم انتشار محتواهای به روز و به روز نبودن در وب سایت‌ها باعث کاهش دسترسی مردم و کاهش رتبه شما می‌شود.

نتیجه گیری

بازاریابی محتوا موجب بهبود خدمات مشتری و افزایش بازدهی کاری مشاغل می‌شود. برای داشتن یک محتوای با کیفیت باید حس کنجکاوی مخاطب را بیدار کرد، احساسات او را برانگیخت و با شناسایی درست مخاطب و داشتن پرسونایی از مخاطبین و مشتریان بتوانید حس اطمینان را در مخاطبین نسبت به خود افزایش دهید.

ایجاد احساس اطمینان و اعتماد در مخاطبین و بازدیدکنندگان، آگاهی از برند، بهبو سئو، جذب مخاطبین متناسب با نیاز، ارائه مطالب و به اشتراک گذاشتن محتواهای کاربردی و ایجاد دلیل برای بازگشت افراد به وب سایت شما و اشتراک گذاری محتواهای شما از مواردی است که می‌تواند باعث بهبود عملکرد کاری شما و در نتیجه موجب رشد فروش و بازگشت سرمایه شما شود.

مطالب مشابه
Similar content
طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو
مقالات سئو 12/5/2023 1:31:59 PM
طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو

ممکن است هر کسب و کاری به دلایل مختلف نیاز به تغییر وب سایت خود را داشته باشد، از سوی دیگر در هنگام طراحی مجدد سایت، ممکن است رتبه بندی و سئو سایت شما به خطر بیفتد. مواردی برای بررسی وجود دارند تا مطمئن شوید که طراحی مجدد وبسایت بر سئو و رتبه سایت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت
مقالات سئو 9/12/2023 12:46:51 PM
کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت

هوش مصنوعی به شبیه‌سازی فرآیندهای هوش انسانی را که توسط ماشین‌های کامپیوتری انجام می‌شود، می‌گویند. هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد و در بیشتر حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Core Web Vitals  چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟
مقالات سئو 8/22/2021 4:07:17 PM
Core Web Vitals چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟

گوگل قابلیت های اندازه گیری Core Web Vitals را در بسیاری از ابزارهای موجود خود گنجانده است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با این پارامترها و نحوه اندازه گیری آن ها صحبت کنیم.

ثبت نظر
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد.
contact-us-img

درباره زاوش:

شرکت مشاوران سیستم های پیشرفته زاوش علاوه بر خدمات طراحی سایت، نرم افزارهای موبایل و سئو به شما کمک می کند تا کلیه فرایندهای سازمانی خود را مکانیزه کنید و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

نشانی:

تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از نیایش، کوچه دوم، پلاک 15