website-img

طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو

ممکن است هر کسب و کاری به دلایل مختلف نیاز به تغییر وب سایت خود را داشته باشد، از سوی دیگر در هنگام طراحی مجدد سایت، ممکن است رتبه بندی و سئو سایت شما به خطر بیفتد. مواردی برای بررسی وجود دارند تا مطمئن شوید که طراحی مجدد وبسایت بر سئو و رتبه سایت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو

ممکن است هر کسب و کاری به دلایل مختلف نیاز به تغییر وب سایت خود را داشته باشد، از سوی دیگر در هنگام طراحی مجدد سایت، ممکن است رتبه بندی و سئو سایت شما به خطر بیفتد. مواردی برای بررسی وجود دارند تا مطمئن شوید که طراحی مجدد وبسایت بر سئو و رتبه سایت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت. در طراحی مجدد وب سایت با رعایت نکردن مواردی ممکن است موتورهای جستجو را گیج کرده و به سئو سایت خود آسیب بزنید.

دلایل طراحی مجدد وبسایت چیست؟

رایج‌ترین دلایل طراحی مجدد وبسایت عبارتند از:
تصمیم دارید موضوع وب سایت را تغییر دهید.
قصد تغییر برند را دارید.
تصمیم دارید بستر وبسایت را از جوملا به وردپرس یا بستر دیگری تغییر دهید.
نیاز به تغییر قالب سایت دارید و می‌خواهید طراحی‌ها به روز شوند.
طراح سایت فعلی پشتیانی مناسبی ارائه نمی دهد و نیاز دارید تا با شخص یا شرکت طراحی سایت دیگری همکاری کنید.
به‌طور کلی به روز کردن اطلاعات و بهبود وب سایت مورد استقبال گوگل قرار می‌گیرد و رتبه سئو شما را افزایش می‌دهد، اما باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

چک لیست سئو برای طراحی مجدد وب سایت

Website redesign without losing SEO

 

در این مقاله، چک لیستی از موارد سئو سایت تهیه کردیم تا از مزایای طراحی مجدد وبسایت بهره ببرید و در عین حال از مشکلات احتمالی سئو اجتناب کنید. 

نگه داشتن وبسایت فعلی روی URL  جداگانه

بهتر است طراحی مجدد وب سایت را روی یک آدرس موقت انجام دهید و بعد از تکمیل، آن را به آدرس اصلی خود منتقل کنید. همچنین لازم است تا در هنگام طراحی مجدد وب سایت مطمئن شوید که موتورهای جستوجو گوگل به آدرس جدید تستی شما دسترسی نداشته باشند.
اگر سایت شما وردپرسی است، برای انجام این کار در وردپرس کافیست به قسمت تنظیمات، قسمت خواندن بروید و گزینه عدم نمایش به موتورهای جستجو را فعال کنید.
همچنین می‌توانید با ویرایش پرونده robots.txt و اضافه کردن خطوط کد زیر از دسترسی‌ موتورهای جستجو به سایت جلوگیری کنید:

User-agent: *
Disallow: /

تجزیه و تحلیل لینک‌ها 

منظور از تجزیه وتحلیل لینک‌ها؛ نوشتن لیستی از لینک‌های مفید وب سایت است. هنگام تجزیه و تحلیل سایت خود، صفحاتی را که بیشترین اشتراک گذاری، بازدید و لینک‌های داخلی را دارند و همچنین کلمات کلیدی این صفحات را در لیست خود یادداشت کنید. شما باید در طول طراحی مجدد وبسایت خود، آدرس این صفحات را حفظ کنید. همچنین بررسی کنید هیچ لینک شکسته یا خرابی وجود نداشته باشد.
یکی دیگر از راه های پیدا کردن صفحات مهم، بررسی search console وب سایت است. از منو Performance سرچ کنسول وارد تب Pages شوید و در این قسمت صفحات سایت خود را بر اساس ستون Impressions مرتب کنید تا صفحاتی که بالاترین impressions را دارند به شما نمایش دهد.

ریدایرکت ۳۰۱ را فراموش نکنید

هنگام بررسی محتوای سایت خود، با صفحاتی برخورد خواهید کرد که بازدیدی نداشته و ارزش به روز رسانی نخواهند داشت. این صفحات ممکن است قدیمی، اضافی یا بی ربط به کسب و کار شما باشند. این صفحات باید حذف یا به صفحات مشابه دیگری ریدایرکت شوند.
همچنین می‌توانید، صفحاتی را که هیچ لینکی ندارند یا نیازهای دیگری را بی ربط به کسب و کار شما برآورده می‌کنند، آرشیو کنید. اگر می‌خواهید صفحاتی با ارزش محتوایی کمتر را به صفحات مشابه خود ریدایرکت کنید، حتما از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نمایید.
تغییر مسیرها یا در اصطلاح ریدایرکت به شما اطمینان می‌دهد که هر بازدید کننده یا خزنده موتور جستجو که در صفحه‌های حذف شده قرار بگیرد، می‌تواند با ریدایرکت شدن به صفحه موجود در سایت شما، با محتوای بهینه‌ای رو به رو شود. به همین دلیل است که استفاده از ریدایرکت 301 یکی از مهم‌ترین مراحل در حفظ ترافیک ارگانیک و رتبه بندی محسوب می‌شود.
تغییر مسیر یا ریدایرکت آدرس‌ها در وردپرس از پرونده htaccess ممکن بوده و به شرح زیر است:

Redirect 301 /OLD-PAGE-URL NEW-PAGE-URL

انتقال وب سایت جدید

Website redesign without losing SEO

 

انتقال وبسایت جدید از URL موقت به آدرس اصلی، مرحله‌ای حساس است، اما باید به یکباره انجام دهید تا گوگل به سرعت لینک‌ها را تشخیص داده و سئوی سایت شما تحت تاثیر قرار نگیرد.

نقشه سایت XML را به روز کنید

زمانی‌که سایت شما با طراحی جدید فعال شد، باید نقشه سایت یا در اصطلاح سایت مپ خود را به روز کنید و آن را در معرض نمایش گوگل قرار دهید. در سایت مپ جدید همه URL های موجود فهرست می‌شوند تا خزنده‌های موتورهای جستجو بتوانند ساختار سایت شما را راحت‌تر ببینند و آن را ارزیابی و رتبه بندی کنند.
با ریدایرکت 301 و ساختار جدید آدرس صفحه، نقشه سایت خود برای نشان دادن ساختار جدید سایت، به موتورهای جستجو به روز کنید تا تغییراتی که ایجاد کرده‌اید را در سریع‌ترین زمان ممکن متوجه شوند.

Robots.txt را مجدد بررسی کنید

فایل robots.txt شما می‌تواند با گنجاندن نقشه سایت جدید در خود، خزیدن را تا حد امکان برای موتورهای جستجو آسان کند.
مطمئن شوید که به طور تصادفی از ایندکس شدن صفحات مهم جلوگیری نمی‌کنید. از طرف دیگر، اگر صفحات خاصی وجود دارد که می‌خواهید ایندکس نشوند، آن صفحات را داخل فایل robots.txt به صورت disallow تعریف کنید که ایندکس نشوند. 

سرچ کنسول گوگل را برای سایت راه اندازی کنید

علاوه بر قرار دادن لینک سایت مپ خود در فایل robots.txt، مطمئن شوید که آدرس سایت مپ را در سرچ کنسول نیز ثبت کنید. این کار به Google کمک می‌کند تا صفحات فهرست‌بندی شده وب سایت شما با طراحی جدید را به راحتی شناسایی کند.

سئوی سایت خود را بررسی کنید

در نهایت چک لیستی برای بررسی سئو و رتبه بندی قبل و بعد از طراحی مجدد وب سایت بنویسید، برای این‌کار می‌توانید از ابزارهای سئو استفاده کنید.
البته باید بگوییم اگر تغییرات مثبت یا منفی شدیدی را مشاهده کردید؛ مضطرب یا خیلی خوشحال نشوید، چند هفته صبر کنید و مجدد بررسی کنید.

اشتباهات رایج در طراحی مجدد وب سایت

در ادامه لیستی از اشتباهات رایج در طراحی مجدد سایت تهیه کرده‌ایم:

ایندکس و کرول شدن سایت در حال طراحی

اگر نسخه در حال آماده سازی را از دید موتورهای جستوجو پنهان نکنید، باعث می‌شود موتور جستجو لینک‌های داخلی را در هر دو نسخه از سایت بررسی و ایندکس کند و باعث ایجاد مشکلاتی از قبی شود.

استفاده از تصاویر بی‌ربط در سایت 

استفاده از تصاویر بی‌ربط در تغییر رتبه بندی سایت تاثیر دارد. در طراحی مجدد وبسایت گاهی لازم است تصاویر سایت را نیز تغییر دهید، برای استفاده و نام‌گذاری تصاویر جدید از اسامی بی‌معنی استفاده نکنید زیرا هیچ ارزش سئویی برای سایت شما نخواهند داشت.

حذف کردن صفحات یا تغییر آدرس آن‌ها بدون انجام ریدایرکت

در برخی موارد هنگام طراحی مجدد وبسایت متوجه بیهوده بودن برخی از صفحات می‌شویم. از اشتباهات بزرگ؛ حذف یا تغییر آدرس صفحات با رتبه و بازدید بالا است. زمانی‌که شما این صفحات را که دارای ورودی و کلیک بالایی هستند، پاک کنید؛ تمام ارزش سئو آن صفحه و لینک‌ها را از دست خواهید داد. ریدایرکت کردن این صفحات به یک صفحه مرتبط بهترین راه است تا جایگاه و رتبه وب سایت خود را حفظ کنید.

چک نکردن تمام صفحات و لینک‌ها

در انتهای کار، فراموش نکنید که باید با دقت بالا تمامی لینک‌ها و صفحات را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست است.

نتیجه گیری

Website redesign without losing SEO

 

به خاطر داشته باشید، هنگام طراحی مجدد سایت، فعالیت‌های مربوط به سئو نباید از ابتدا انجام شوند. پیروی از چک لیست بالا می‌تواند به شما در حفظ و بهبود رتبه و سئو سایت بعد از طراحی مجدد سایت کمک کند. هرگز از طراحی مجدد وب سایت خود نترسید.
ممکن است تصور کنید، مواردی که عنوان کردیم کار ساده‌ای باشد، اما باید با دقت تمامی موارد را بررسی کرده و هر یک را به درستی انجام دهید تا سئو وبسایت شما دچار مشکل نشود. گاهی اوقات عدم توجه به مسائل پیش پا افتاده ممکن است سال ها تلاش برای سئو و بهینه سازی وب سایت را نابود کند.

مطالب مشابه
Similar content
کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت
مقالات سئو 9/12/2023 12:46:51 PM
کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت

هوش مصنوعی به شبیه‌سازی فرآیندهای هوش انسانی را که توسط ماشین‌های کامپیوتری انجام می‌شود، می‌گویند. هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد و در بیشتر حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Core Web Vitals  چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟
مقالات سئو 8/22/2021 4:07:17 PM
Core Web Vitals چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟

گوگل قابلیت های اندازه گیری Core Web Vitals را در بسیاری از ابزارهای موجود خود گنجانده است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با این پارامترها و نحوه اندازه گیری آن ها صحبت کنیم.

کاربرد page experience در سرچ کنسول چیست؟
مقالات سئو 4/25/2021 12:02:12 PM
کاربرد page experience در سرچ کنسول چیست؟

هدف اصلی page experience در سرچ کنسول این است که کاربران ابزار بیشتری برای بهبود وضعیت وب سایت خود داشته باشند. این امکان قبل از به روزرسانی الگوریتم page experience ارائه شده است تا ابزار بیشتری برای بهبود وضعیت سایت داشته باشیم.

ثبت نظر
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد.
contact-us-img

درباره زاوش:

شرکت مشاوران سیستم های پیشرفته زاوش علاوه بر خدمات طراحی سایت، نرم افزارهای موبایل و سئو به شما کمک می کند تا کلیه فرایندهای سازمانی خود را مکانیزه کنید و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

نشانی:

تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از نیایش، کوچه دوم، پلاک 15