چگونه یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

1399/01/11 - 0 نظر برای این مطلب ثبت شده است
امروزه استارت‌آپ‌ها و راه‌‌‌‌اندازی کسب و کار اینترنتی تبدیل به یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها برای درآمد بیشتر شده است.
چگونه یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

امروزه استارت‌آپ‌ها و راه‌‌‌‌اندازی کسب و کار اینترنتی تبدیل به یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها برای درآمد بیشتر شده است.

در این مطلب قدم های راه‌اندازی کسب و کار در مرحله قبل از شروع، شروع و بعد از شروع را شرح می دهیم.

پیشنهاد می شود مقاله نکات قبل از شروع استارت آپ را مطالعه فرمایید.

مفهوم کسب و کار اینترنتی چیست؟

به طور کلی به هر کسب و کاری که از طریق اینترنت درآمد کسب می کند را کسب و کار اینترنتی می گویند، اما نکته ای که وجود دارد این است که شما صاحب کسب درآمد باشید حتی اگر کالا فرد دیگری را بفروشید باید آن فروشگاه اینترنتی را خودتان راه اندازی کرده باشید، آن موقع شما صاحب کسب و کار اینترنتی هستید.

انواع کسب و کار اینترنتی

به طور معمول کسب و کار اینترنتی را به 3 دسته تقسیم می‌کنند که به توضیح هرکدام میپردازیم.

1- فروش کالا

فروش کالا به 2 صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود:

مستقیم: یعنی اینکه شما خودتان کالا را تهیه و همان را در فروشگاه اینترنتی خود که می تواند یک سایت یا اپلیکیشن فروشگاهی یا کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرام باشد.

غیر‌مستقیم: یعنی آن‌که تنها وظیفه نمایش و فروش کالا را در فروشگاه اینترنتی خود دارید که به این سیستم فروش مارکت پلیس یا سامانه ایجاد بازار می‌گویند. مانند: سایت ترب که علاوه بر فروش کالاهای خود، کالاهای فروشندگان دیگر را می‌فروشد.

2- فروش خدمات

2 دسته‌بندی برای فروش خدمات وجود دارد: 1- مستقیم 2- واسطه‌ای

مستقیم به این شکل است که خودتان یک خدمت را ایجاد کرده‌اید و خودتان آن را در فروشگاه اینترنتی خود می‌فروشید. مانند: شرکت ارائه خدمات دامنه که خود آن را فراهم کرده و خودشان هم آن خدمت را می‌فروشند.

واسطه‌ای تنها خدمات را به فروش می‌رسانید و وظیفه تهیه آن خدمت با شرکتی است که با آن قرارداد بسته‌اید و به ازای فروش آن خدمات پورسانت دریافت می‌کنید.

3- فروش آموزش و محتوا

یکی از راحت‌ترین انواع کسب و کار اینترنتی می باشد که به 2صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می پذیرد.

مستقیم: یعنی اینکه خودتان آن محتوا یا آموزش را تولید می‌کنید و خودتان آن را می فروشید.

غیر‌ مستقیم: یعنی به این صورت که شما با قراردادن تبلیغات یا لینک محتوای دیگران در سایت خود باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان محتوایشان شده و پورسانت دریافت می کنید.

در چه زمینه کاری فعالیت می‌کنیم؟

یکی از بزرگترین دغدغه ها که باعت می‌شود افراد با تردید کمتری به سمت کسب و کار اینترنتی روی آورند این است که در چه زمینه فعالیت می خواهند داشته باشند. اما با کمی مطالعه و بررسی می توان از این مرحله چالش برانگیز عبور کرد.

توانمندی‌های خود را بشناسید

یکی از مهم‌ترین کار شناخت توانایی می باشد، پس بهتر است دنبال فعالیت هایی بروید که در آن مهارت و توانایی بهتری برخوردار هستید. برخی افراد فکر میکنند توانایی خاصی در خودشان وجود ندارد و به خاطر همین موضوع باید برای دیگران کار کنند اما نتایج تحقیقات در زمینه روانشناسی و جامعه شناسی نشان داده است هیچ کسی بدون استعداد نیست و هرکسی در زمینه ای نسبت به بقیه زمینه ها استعداد و توانایی منحصر به فردی دارد و تنها کاری که باید انجام دهد تقویت توانایی‌هایش می‌باشد.

لازم است بدانید برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی لازم است مهارت در زمینه اینترنت و مدیریت وب سایت داشته باشید که با گذاشتن وقت و آموزش روزانه به این توانایی خواهید رسید.

خلاقانه و نو‌ بودن ایده

یکی از عوامل موفقیت ایده‌های نو می باشد که بسیار ارزشمند است اما برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی نو بودن ایده الزامی نیست، اما نکته ای که وجود دارد این است که باید سراغ کسب و کارهایی بروید که بیشتر مورد تقاضا جامعه یا رقبای کمتری در آن زمینه وجود داشته باشد.

ابزار گوگل‌ترند Google Trende می‌تواند ابزار مناسبی برای طرفداران یک زمینه کاری باشد به این صورت که می‌توانید چندین کلمه را در مقایسه با کلمات دیگر سرچ کنید و ببینید کدام پر طرفدارتر است.

بررسی رقبا

برای انتخاب زمینه کاریتان یکی از اصلی‌ترین کارها شناخت رقبا می‌باشد. برای نمونه در چه تاریخی شروع به کار کرده‌اند و در چه زمانی به چه سطح از پیشرفت رسیده‌اند و یا اینکه نقاط ضعف و قوتشان را بررسی کنید.

رمز موفقیت در هر کسب و کاری این است که شما پیش از شروع بازار رقبایتان را به خوبی بشناسید، ابتدا بازار را به دست بیاورید و بعد با استفاده از ابزارهای دیجیتال‌ مارکتینگ شروع به تولید بکنید.

سرمایه‌گذاری

در این زمینه سرمایه‌گذاری کم‌خطر و ریسک پایینی دارد و هزینه عملیاتی و اجرایی بسیار کمی دارد. برای مثال نیاز به محیط فیزیکی ندارد و کارها با لپ تاپ و اینترنت انجام می شود و بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی واسطه‌ای هستند و نیازی به انبار کردن کالاها نیست. خیلی‌ها معتقدند مانند سایت آمازون برای شروع اصلا نیاز به سرمایه نیست.

بیزینس‌پلن

طرح کسب و کار یا همان بیزینس‌پلن، اصول اولیه در مورد کسب و کار شما را مشخص می کند.

2 نوع بیزینس پلن وجود دارد:

بیزینس پلن رسمی یا ساختار یافته: بسیار زیاد بوده و به تحقیق و بررسی زیادی برای نوشتن نیاز دارد.

بیزینس پلن یک صفحه ای: خلاصه ای از چکیده بیزینس پلن رسمی می باشد و می‌تواند مقدمه‌‌ای برآن باشد.

به طور کلی بیزینس پلن شامل موارد زیر است:

 • چشم انداز: در 5 سال آینده شرکت چگونه خواهد بود؟
 • ماموریت: به چه چیزی می‌خواهید برسید؟
 • اهداف: چه اهدافی را در نظر گرفته‌اید و به چه چیزی می‌خواهید برسید؟
 • استراتژی‌ها: برنامه بلند مدت شما چیست؟ و مزیت رقابتی که می‌خواهید به آن برسید، چگونه است؟
 • سرمایه: مقدار کل سرمایه مورد نظر چقدر است؟
 • درآمد مورد نظر: بعد از 6 ماه انتظار شما از درآمد چقدر است؟
 • طرح عملی: نقطه عطف شما چیست و چه کارهایی باید انجام دهید؟

اهمیت مشاوره در کسب و کار:

مشاور سعی می کند بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهد و این امر به شما برای تصمیم‌گیری از همان ابتدا بسیار کمک می‌کند. همچنین باعث رشد کسب و کار و حفظ آن در بازار رقابتی می‌شود.

به 6 دلیل ما باید با مشاور همکاری داشته باشیم:

 • مدیران به کسی که کارهایشان را از بیرون تماشا کنند نیاز دارند.
 • تجزیه و تحلیل.
 • کم کردن هزینه‌ها.
 • شروع تغییرات.
 • دسترسی به شبکه افراد.
 • یادگیری مستمر.

به طور کلی می توان گفت یک مشاور حرفه‌ای با توجه به توانایی و سرمایه‌ای که در اختیار دارید کمک می‌کند که بهترین تصمیم را بگیرید و باعث انعطاف و لذت از کار خودتان می‌شود.

مرحله اجرا

برای اجرای تمام کارهایی که پیش رو داشتید باید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید.

ایجاد یک وب‌سایت رسمی و اختصاصی می تواند اعتماد مشتریان را جلب کند بنابراین طراحی فروشگاه آنلاین یکی از ضروری‌ترین بخش‌های راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی است و همچنین می‌توانید در کنار آن طراحی ربات تلگرامی و اپلیکیشن فروشگاهی هم داشته باشید.

یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های این مرحله، استخدام نیروی منابع انسانی می‌باشد، اما خیلی از کسب و کارها ترجیح می‌دهند در ابتدای کار به دلیل تعهد بالای کاری که به کار خود دارند از استخدام نیروی جدید خودداری می‌کنند اما برای این که کار شما گسترش پیدا کند باید تیم شما گسترش پیدا کند.

استخدام نیروی اولیه برای کسب و کار همانند ازدواج است. پس از این‌که نیازهای کسب و کار خودتان را شناسایی کردید بخش تحقیق و توسعه را فراموش نکنید.

در نهایت بازاریابی یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید در مرحله استخدام نیروها نیز به آن توجه ویژه شود. به طور کل چند نوع بازاریابی وجود دارد، اما مهم‌ترین و رایج‌ترین نوع بازاریابی، بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. دیجیتال مارکتینگ شامل بازاریابی از طریق دیجیتال می‌باشد که شامل بازاریابی هایی از قبیل: SMS مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی از طریق تبلیغات اینترنتی و... می‌باشد.

در حال حاضر اکثر افرادی که یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اند به این مباحث توجه ویژه ای دارند؛ بنابراین برای باقی ماندن در بازار رقابت، از دیجیتال مارکتینگ غافل نشوید چرا که اکثر رقبای شما در این زمینه تلاش خود را می‌کنند.

بهره برداری

بزرگ ترین مزیت کسب و کار اینترنتی 24 ساعت بودن آن بدون تعطیلی می‌باشد، صاحبان کسب و کار اینترنتی حتی زمانی که خواب هستند نیز می‌توانند درآمد کسب کنند.

این شغل بسیار انعطاف پذیر بوده و نیازی نیست شما هر روز کار کنید یا سر ساعت خاصی کار کنید؛ هر زمانی از روز که راندمان بیشتری برای کار کردن دارید می‌توانید بر روی کسب و کار اینترنتی خود وقت بگذارید و درآمد کسب کنید.

با راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی شما به مشتریان‌تان در سر تا سر دنیا دسترسی دارید و این یعنی تعداد مشتریان بالاتر و در نتیجه فروش بالاتر؛ بنابراین، این مورد نیز موجب کسب درآمد بیشتر شما می‌شود.

برای بهره‌برداری از زحماتی که برای کسب و کار اینترنتی خود کشیده‌اید تنها کافی است برای موفقیت به درستی در این زمینه گام بردارید و تصمیم درستی بگیرید و هرگز نا‌ امید نشوید و از تلاش کردن دست بر‌ندارید.

نظر (0)

ثبت نظر
پیغام شما با موفقیت ثبت گردید، پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.