website-img

سئو وب سایت فروشگاهی - انواع کلمات کلیدی User Intent

کلمات کلیدی User Intent، بیانگر قصد و نیّت کاربران از جستجو در اینترنت است. اگر با دسته بندی این کلمات و ماهیت آن ها آشنا شوید و بدانید در چه مواقعی کاربران از کدامیک از این کلمات استفاده می کنند، می توانید کلمات کلیدی خود را هدفمندانه تر انتخاب کنید.

برای فروش خدمات و محصولات از طریق اینترنت، فقط طراحی فروشگاه اینترنتی کافی نیست بلکه باید ذهن مشتریان خود را به خوبی تحلیل کنید و بدانید در هر مرحله از فرایند خرید در جستجو چه چیزی می باشند. شما باید یک طرح کلی از فرایند یا سفر مشتری از زمان جستجو برای محصول تا زمان نهایی کردن خرید داشته باشید. و وقتی مشتری شما آنلاین است باید کلماتی که مشتری در این فرآیند جستجو می کند را بدانید.

کلمات کلیدی User Intent مشتریان چیست؟

کلمات کلیدی User Intent، بیانگر قصد و نیّت کاربران از جستجو در اینترنت است. این کلمات، کلمات کلیدی هستند که مردم وقتی برنامه برای خرید دارند، از آن ها استفاده می کنند.

سه نوع کلمه وجود دارد که فروشگاه های اینترنتی باید بر روی آن ها تمرکز کنند:

Informational keyword: یا کلمات کلیدی اطلاعاتی که به مشتریان کمک می کند تا اطلاعات کلی راجع به محصول پیدا کنند.

Navigational keywords: یا کلمات کلیدی هدایت کننده که به مشتریان کمک می کند تا یک برند یا محصول یا سرویس خاص را پیدا کنند.

Transactional keywords: یا کلمات کلیدی منتقل کننده که به خریداران کمک می کند تا جایی برای خرید پیدا کنند.

مشتریان از انواع کلمات زیر برای اهداف مختلفی استفاده می کنند.

کلمات کلیدی informational در فاز آگاهی استفاده می شوند. کاربر می داند که یک مشکل یا نیازی دارداما مطمئن نیست این نیاز چگونه رفع می شود. از این رو از این کلمات استفاده می کنند تا به راه حل مناسبی دست پیدا کنند.

کلمات کلیدی navigational در فاز توجه استفاده می شوند. کاربر درباره نیاز خود ایده هایی دارد و در حال جستجو است که متوجه شود آیا راه حل مدنظرش برای او مناسب است یا خیر. مشتریان از این کلمات برای دستیابی به اطلاعات راجع به یک محصول یا خدمت یا برند استفاده می کنند.

کلمات کلیدی transactional در فاز تبدیل کاربر به مشتری استفاده خواهد شد. مشتری محصول یا خدمتی که می خواهد خریداری کند را انتخاب کرده است و آماده انجام خرید می باشد. این کلمات برای یافتن مکان مناسب برای خرید کاربرد دارند.

در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه کلمات کلیدی مناسب برای مشتریان یک فروشگاه اینترنتی را برای استراتژی محتوای خود تعیین کنیم. همچنین نحوه ادغام این کلمات درون محتوا را برایتان شرح خواهیم داد.

Informational keyword

فرایند خرید مشتری از فاز اگاهی (Awareness) آغاز خواهد شد. مشتریان شروع به یافتن محصول یا خدمتی می کنند که زندگی آن ها را راحت تر کند یا پاسخ سوال خود را دریافت کنند.

آن ها آماده اند تا از موضوعی مطلع شوند. پس کلمات کلیدی informational برای کمک به کاربران جهت اطلاعات از موضوع یا مشکل یا محصولی می باشد.

معمولا کاربران برای استفاده از این دسته از کلمات جستجو های خود را با عبارات زیر آغاز خواهند کرد:

 • چطور ویندوز 10 نصب کنم؟
 • چگونه در کنکور قبول شوم؟
 • سئو چیست؟
 • مزیت وردپرس چیست؟
 • راه های معرفی سایت به گوگل چیست؟
 • راهنمای آزمون آیلتس
 • آموزش گیتار
 • بهترین آموزشگاه برنامه نویسی در تهران
 • ارزان ترین تور استانبول
 • جایگزین های قرص رانیتیدین
 • مقایسه گوشی سامسونگ و اپل
 • ارتقا لپ تاب سونی

برای جلب توجه مشتری در این فاز باید محتواهایی تولید کنید که حول محور کلمات informational باشد به گونه ای که این عبارات به محصول یا خدمت وب سایت شما نیز مرتبط باشد. این محتواها می تواند در قالب یک پست وبلاگ، اینفوگرافی، ویدیو، دستورالعمل و چک لیست باشد.

چگونه کلمات کلیدی informational را پیدا کنیم؟

بهترین راه برای شروع کار این است که وب سایت های قوی در این حوزه را بررسی کنید و در مورد موضوعات از آن وب سایت ها ایده بگیرید.

موضوع را که یافتید به سراغ تولید محتوا بروید و محتوا را با ادبیات وب سایت خود تولید کنید.

بعد از مدتی در حین تولید محتوا موضوعات جدید و جذابی به ذهن خودتان می رسد که بقیه سایت ها آن موضوعات را پوشش نداده اند.

Navigational Keywords

فاز بعدی از سفر خرید مشتری، فاز توجه می باشد. مشتری در این مرحله به انتخاب های موجود دسترسی دارد و اطلاعات کلی را دارد و قصد دارد راجع به یک محصول یا خدمت یا برند خاص جستجو کند.

در این مرحله مشتری منتظر است تا پیشنهاد ویژه ای دریافت کند تا به وب سایت شما مراجعه کند. در این مرحله است که از کلمات کلیدی navigational استفاده می کند که به مقصود خود برسند.

علاوه بر اینکه ممکن است مشتریان در این مرحله آدرس دامنه یک وب سایت را در گوگل جستجو کنند، کلمات و عباراتی را جستجو می کنند که آن ها را به وب سایت مورد نظر راهنمایی کند. چند مثال را در ادامه بررسی می کنیم.

 • اسم محصول
 • اسم برند
 • اسم خدمت
 • محل .....
 • ویژگی .....
 • قیمت ....
 • ساعت کاری .....
 • نظرات راجع به .....
 • ارسال رایگان .....

به عنوان مثال یک فروشنده قاب موبایل ممکن است با هدف قرار دادن این دسته از کلمات نتیجه جذابی دریافت کند. عباراتی مثل:

 • قاب موبایل در تهران
 • ویژگی های قاب موبایل مدل سیلیکونی
 • فروشنده های قاب موبایل اطراف من

خریداران در این مرحله به دنبال اطلاعاتی راجع به یک برند خاص یا یه پیشنهاد ویژه مثل تخفیف هستند. در نتیجه کلمات کلیدی که برند شما را نیز در خود دارد کمک می کند تا وب سایت و محصولات شما بیشتر در نتایج جستجو دیده شوند.

محتوایی برای صفحات محصول خود ایجاد کنید که هم برای مشتریان بالقوه که هنوز قصد خرید محصول شما را ندارند مفید باشد و هم برای مشتریانی که در فاز informational هستند و نیاز به اطلاعات بیشتر از محصولات و خدمات شما دارند.

Transactional Keywords

آخرین مرحله از سفر خرید مشتری فاز تبدیل (conversion) می باشد. این مرحله ای است که مشتری اقدامی انجامی خواهد داد. این اقدام ممکن است خرید، دانلود کتاب، تکمیل یک فرم باشد.

هدف از جستجوی چنین کلماتی انجام یک معامله در قالب خرید یک محصول یا سرویس است. در این مرحله کاربر آماده است تا اقدامی انجام دهد و از کلمات کلیدی transactional استفاده خواهد کرد تا بتواند اقدام خود را انجام دهد.

این کلمات کلیدی معمولا شامل عبارات زیر می شود:

 • خرید گوشی آیفون
 • کد تخفیف دیجی کالا
 • دانلود سریال خانه پوشالی
 • سفارش پیتزا
 • فروش تردمیل
 • رزرو بلیط هواپیما
 • قرار ملاقات با مشاور
 • از کجا لپتاپ ایسوس بخرم؟

در این مرحله فروشگاه های اینترنتی باید از کلمات کلیدی transactional به علاوه نام برند در محتوای خود استفاده کنند تا کاربر را به هدف مورد نظر خود برسانند.همچنین برای کاربرانی که برند خاصی مدنظرشان نیست می توانید در این صفحات علاوه بر استفاده از کلمات کلیدی transactional از عبارات کلی برای توصیف ویژگی های محصول یا خدمت استفاده کنید.

از کلمات کلیدی transactional برای توسعه محتواهایی استفاده کنید که به مشتری کمک می کند تا در فاز تبدیل، خرید خود را انجام دهد. محتواهای ایجاد شده باید شامل فرم ثبت نام، دمو آنلاین، مشاوره رایگان و ... باشد.

انتخاب کلمات کلیدی یکی از بخش های ابتدایی فرایند سئو سایت می باشد که در شرکت زاوش انجام می شود. اگر انتخاب کلمات کلیدی (keyword research) به درستی انجام شود، فرایند تدوین استراتژی محتوایی و تدوین تقویم محتوایی نیز به درستی پیش خواهد رفت ولی اگر کلمات کلیدی وب سایت خود را به درستی انتخاب نکنید ممکن است باعث شود تا محتواهایی که در مسیر پروژه سئو انجام می دهید، کارایی لازم را برای وب سایت شما نداشته باشد.

مطالب مشابه
Similar content
طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو
مقالات سئو 12/5/2023 1:31:59 PM
طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو

ممکن است هر کسب و کاری به دلایل مختلف نیاز به تغییر وب سایت خود را داشته باشد، از سوی دیگر در هنگام طراحی مجدد سایت، ممکن است رتبه بندی و سئو سایت شما به خطر بیفتد. مواردی برای بررسی وجود دارند تا مطمئن شوید که طراحی مجدد وبسایت بر سئو و رتبه سایت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت
مقالات سئو 9/12/2023 12:46:51 PM
کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت

هوش مصنوعی به شبیه‌سازی فرآیندهای هوش انسانی را که توسط ماشین‌های کامپیوتری انجام می‌شود، می‌گویند. هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد و در بیشتر حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Core Web Vitals چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟
مقالات سئو 8/22/2021 4:07:17 PM
Core Web Vitals چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟

گوگل قابلیت های اندازه گیری Core Web Vitals را در بسیاری از ابزارهای موجود خود گنجانده است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با این پارامترها و نحوه اندازه گیری آن ها صحبت کنیم.

ثبت نظر
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد.
contact-us-img

درباره زاوش:

شرکت مشاوران سیستم های پیشرفته زاوش علاوه بر خدمات طراحی سایت، نرم افزارهای موبایل و سئو به شما کمک می کند تا کلیه فرایندهای سازمانی خود را مکانیزه کنید و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

نشانی:

تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از نیایش، کوچه دوم، پلاک 15