website-img

5 نکته برای ارزیابی لینک های ورودی وب سایت

اگر همیشه دغدغه این را داشته اید که چه بک لینکی برای وب سایت شما مناسب است و در زمان ایجاد لینک برای وب سایت خود تردید داشته اید که آیا این لینک بر روی سایت شما تاثیر مثبت می گذارد یا اثر منفی دارد، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

اگر همیشه دغدغه این را داشته اید که چه بک لینکی برای وب سایت شما مناسب است و در زمان ایجاد لینک برای وب سایت خود تردید داشته اید که آیا این لینک بر روی سایت شما تاثیر مثبت می گذارد یا اثر منفی دارد، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

شما می توانید لینک های زیادی از منابع متنوعی برای وب سایت خود داشته باشید اما همیشه باید وضعیت لینک سایت را بررسی کنید. زیرا ممکن است زمانی که از سایتی لینک دریافت کرده اید آن سایت شرایط خوبی داشته است اما بعد از مدتی شرایط آن سایت به گونه ای نباشد که از نظر گوگل یک لینک سازی طبیعی جلوه کند.

در زمان خرید دامنه و طراحی وب سایت نیز لازم است که حتما پیشینه دامنه ای که می خواهید خریداری کنید را بررسی کنید تا مبادا آن دامنه از وب سایت هایی لینک داشته باشد که در آینده به وضعیت سئو وب سایت شما آسیب برساند.

اگر از عمر دامنه شما زیاد می گذارد شما مجبور هستید که لینک هایی که کیفیت بالایی را ندارند حذف کنید. مت کاتس matt cuts مدیر بخش شناسایی اسپم گوگل می گوید "لینک سازی شیرین و خلاقانه است" و شما باید تا آنجا که امکان دارد به گونه ای لینک سازی کنید که طبیعی به نظر برسد.

فرایند ایجاد لینک برای وب سایت باید به طور کامل برنامه ریزی شده باشد و باید حواستان جمع باشد که ریسک نکنید و از لینک های بی کیفیت دوری کنید.

چگونه میزان کیفیت یک لینک را ارزیابی کنیم

تا به حال از خودتان سوال کرده اید که چگونه برای وب سایت لینک با کیفیت تولید کنید؟ پاسخ این است که هیچ راه آسانی برای این کار وجود ندارد اما این مقاله می تواند راهکارهای مفیدی را در این باره به شما آموزش دهد.

در مقاله نکاتی ذکر خواهد شد که به وسیله آن ها متوجه شوید چگونه کیفیت لینک های ورودی به وب سایت را ارزیابی کنید. ممکن است از قبل بدانید که پروفایل لینک چیست و برخی از شما هم از ابزار های بررسی کننده بک لینک استفاده کرده باشید، اما در ادامه به تشریح نکاتی در رابطه با اینکه چطور یک لینک را ارزیابی کنیم خواهیم پرداخت.

این نکات موارد زیر می باشند:

1-شناسایی همه دامنه هایی که به وب سایت لینک داده اند

2- بررسی اعتبار دامنه وب سایت هایی که لینک داده اند

3- مطمئن شوید که انکر تکست anchor text ها بهینه شده باشند.

4- طبیعی بودن وضعیت بک لینک های صفحه ای که می خواهید از آن لینک دریافت کنید را بررسی کنید

5- وضعیت dofollow یا NoFollow بودن لینک ها را بررسی کنید

چه زمانی بک لینک های سایت را ارزیابی کنیم

زمان دقیق را برای ارزیابی کیفیت لینک ها نمی شود ذکر کرد بلکه این کار همیشه یک ضرورت می باشد و امری نیست که فقط یک بار باید انجام شود. بلکه یک فرایند طولانی مدت است و این به شما مربوط است که چگونه آن را برنامه ریزی کنید.

مهم ترین مساله این است که شما باید کیفیت لینک های ورودی سایت را بعد از یک دوره زمانی بررسی نمایید.

اگر شما یک وب سایت کوچک دارید بررسی دستی داده های مربوط به سئو سایت راحت می باشد. اما اگر شما سایت بزرگی هستید، کار دشواری می باشد. در این مقاله به بررسی این موضوع که چگونه به صورت صحیح کیفیت بک لینک های سایت را بررسی کنید می پردازیم.

1- شناسایی همه دامنه هایی که به وب سایت لینک داده اند.

داشتن یک سایت بزرگ به معنی داشتن تعداد زیادی بک لینک می باشد. شناسایی دامنه هایی که به سایت شما لینک داده اند یک ضرورت و یک توصیه ای می باشد که نباید از آن چشم پوشی کنید.

دریافت تعداد کمی لینک از دامنه های مختلف به نسبت دریافت لینک های زیاد از یک دامنه می تواند تاثیر بیشتری در کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو برای سایت شما داشته باشد.

ناگفته نماند که دریافت تعداد بیشتری بک لینک از دامنه های مختلف، شانس شما را برای کسب رتبه بهتر، بیشتر خواهد کرد.

شما می توانید از ابزارهای بک لینک مختلفی برای ممیزی لینک های وب سایت استفاده نمایید. اگر مدت زیادی است که وب سایت شما بالا می باشد و تعداد زیادی لینک دریافت کرده است، استفاده از چند ابزار برای بهینه سازی وب سایت می تواند بهترین انتخاب باشد.

2- بررسی اعتبار دامنه وب سایت هایی که لینک داده اند

اعتبار دامنه (domain authority) بالاتر به این معنی است که سایتی که از آن لینک دریافت خواهید کرد اعتبار بیشتری دارد. اگر شما یک وب سایت بزرگ دارید، این مهم است که لینک های دریافتی وب سایت شما توزیع طبیعی و نرمالی از دامنه هایی با اعتبار بالا و اعتبار پایین را داشته باشند.

در واقع این که شما تعدادی لینک از وب سایت هایی با اعتبار بالا داشته باشید و تعداد بیشتری لینک از دامنه هایی با اعتبار پایین داشته باشید بسیار طبیعی می باشد، زیرا در محیط اینترنت تعداد دامنه هایی که اعتبار بالایی دارند به نسبت دامنه هایی که اعتبار پایین دارند کمتر می باشد.

در دراز مدت علاوه بر domain authority، اعتبار صفحه (page authority) نیز اهمیت پیدا می کند. PA صفحه ای است که از آن صفحه به وب سایت شما لینک داده شده است. پس بعد از مدتی که از وب سایتی لینک دریافت کردید، اعتبار صفحه ای که به وب سایت شما لینک داده است را بررسی کنید تا ببینید چقدر اعتبار صفحه افزایش پیدا کرده است.

3- مطمئن شوید که انکر تکست anchor text ها بهینه شده باشند.

توصیه بعدی برای ارزیابی کیفیت لینک های سایت، بهینه کردن انکر تکست ها می باشد.

انکر تکست همان عبارتی است که کاربر با کلیک بر روی آن به صفحه هدف انتقال داده خواهد شد. این عبارت برای کسب جایگاه بسیار مهم می باشد.

انکر تکست

با توجه به اهمیت زیاد Anchor Text در رتبه بندی نتایج گوگل الگوریتم پنگوئن را برای شناسایی لینک های غیرطبیعی و خریداری شده طراحی کرده است و وب سایت هایی که استانداردهای مورد نظر گوگل را رعایت نکنند توسط الگوریتم پنگوئن جریمه میشوند.

به صورت کلی انوع انکر تکست به شکل زیر می باشد:

 • نام برند: مثل زاوش، دیجی کالا
 • کلمات کلیدی هدف: مثل طراحی وب سایت، خرید رپورتاژ آگهی
 • ترکیبی از نام برند و کلمه هدف: مثل طراحی سایت زاوش، خرید موبایل دیجی کالا
 • عبارات عمومی: منبع، اینجا، اطلاعات بیشتر
 • عبارات طولانی و توصیفی: مثل مقاله دسترسی های اندروید در برنامه های موبایل
 • آدرس مستقیم: مثل zavoshsoftware.com

یکی از مواردی که همواره باید دقت شود این است که تمامی انکر تکست ها نباید فقط یک یا دو نوع از موارد بالا باشد و باید ترکیبی از همه موارد باشد تا کل فرایند لینک سازی به صورت طبیعی و نرمال به نظر برسد.

یکی از نکات مهمی که معمولا به آن توجه نمی شود این است که معمولا بهترین بک لینک ها برای وب سایت از خود وب سایت دریافت می شود. یعنی لینک های داخلی وب سایت اگر به شکل استاندارد ایجاد شده باشد بهترین بک لینک برای وب سایت شما می باشد. از این رو پیشنهاد می شود مقاله تاثیر لینک سازی داخلی در سئو را مطالعه فرمایید.

4- طبیعی بودن صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید را بررسی کنید

یکی دیگر از جنبه های ارزیابی کیفیت لینک، بررسی سئو داخلی صفحه ای است که از آن لینک دریافت کرده اید. شما باید هر صفحه ای که از آن بک لینک دریافت کرده اید را بر اساس چک لیست زیر بررسی نمایید:

 • تا چه میزان لینک دریافتی طبیعی به نظر می رسد: طبیعی، مشکوک، غیر طبیعی
 • محل لینک دهی کجای صفحه می باشد: بالای صفحه، متن صفحه، فوتر
 • لینک دریافتی با متن، تصویر یا آدرس مستقیم می باشد
 • وضعیت لینک: وجود دارد یا از بین رفته است
 • چه نوع صفحه ای است: پست وبلاگ، نظرات وبلاگ، فروم، امضا نویسنده، لینک داخل ویدئو، بنر، مقاله، پاراگراف کپی رایت، یک پاراگراف کوتاه از متن، لینک های گروهی
 • محل لینک: متن یا در لیست لینک ها
 • لینک دریافت شده از صفحات داخلی است یا صفحه اصلی سایت
 • وضعیت گواهینامه ssl لینک دهنده

مقاله سئو تکنیکال برای وب سایت های فروشگاهی را نیز مطالعه فرمایید.

بک لینک بد یعنی لینکی که در میان لیستی از لینک ها باشد. صفحه ای که پر از تبلیغات متنوع و غیر مرتبط باشد. این نوع از لینک ها دارای اسپم اسکور بالایی هستند و می توانند به رتبه سایت شما آسیب برسانند که موجب پایین آمدن رتبه وب سایت در نتایج مختلف می شود.

حال فرض کنید که هنوز این لینک ها تاثیر منفی خود را بر روی رتبه سایت شما نگذاشته اند، پس این دلیل محکمی است که شما احتیاج دارید تا لینک های سایت خود را مدام بررسی کنید و از ابزار disavow برای جلوگیری از آسیب رساندن به وب سایت استفاده کنید.

Disavow کردن لینک ها چیست؟

Disavow یکی از ابزارهایی است که search console در اختیار وب مستران قرار می دهد اما از آنجایی که کار با این ابزار خیلی حساس است و توصیه سرچ کنسول این است که فقط در مواقع ضروری از آن استفاده کنید زیرا در صورتی که به اشتباه از این ابزار استفاده کنید موجب افت رتبه خواهد شد.

با استفاده از این ابزار شما می توانید لیست دامین ها یا لیست صفحاتی که نمی خواهید لینک آن ها به وب سایت شما بر روی رتبه بندی صفحات وب سایت شما تاثیر گذار باشد را به گوگل اعلام می کنید. این ابزار در منوهای search console یافت نمی شود و برای دسترسی به این ابزار می توانید از آدرس زیر وارد شوید.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

5- حفظ تناسب بین لینک های dofollow و nofollow

به صورت کلی لینک ها به دو نوع Dofollow و Nofollow تقسیم می شوند. خزنده های گوگل صفحات جدید و تغییر یافته سایت ها را که بررسی می کنند اگه به لینکی برسند که DoFollow باشد از نظر آن ها آن لینک، صفحه با اهمیتی می باشد و باید آن را دنبال کنند و داخل آن صفحه هم می خزند اما اگر لینک nofollow باشد وارد صفحه مقصد نمی شوند.

این لینکها الزاما به سایتی در دامنه متفاوت نمی باشد و ممکن است لینک داخلی باشد و به صفحه ای از سایت لینک داده شده باشد.

برای اینکه متوجه شوید یک لینک فالو یا نوفالو می باشد بر روی لینکی که می خواهید بررسی کنید راست کلیک کرده و گزینه Inspect یا در برخی مرورگرها Inspect element را انتخاب کنید (همچنین می توانید از روی کیبورد دکمه F12 را بزنید) تا صفحه ی زیر باز شود.

مطابق شکل زیر اگر در تگ a اگر ویژگی rel=”nofollow” ذکر شده باشد به این معنی است که لینک نوفالو است و اگر این عبارت نوشته نشده باشد به این معنی است که لینک فالو می باشد.

لینک های فالو و نوفالو

اخیرا گوگل در آپدیت های خود لینک های nofollow با به سه دسته تقسیم کرده است:

لینک های UGC که با عبارت rel=”ugc” مشخص می شوند و برای لینک به متن هایی که توسط کاربران در سایت تولید می شود استفاده می گردد. Ugc مخفف عبارت user generated content می باشد.

لینک های sponsored که با عبارت rel=”sponsored” مشخص می شود و اگر لینک موجود در سایت خریداری شده باشد باید با این ویژگی آن را مشخص کرد.

لینک های nofollow که به این معنی است که صاحب وب سایت تمایلی ندارد خزنده های گوگل به صفحه مقصد هم مراجعه کنند.

آیا لینک های follow بهتر از nofollow هستند؟

بر اساس صحبت های بالا به نظر می رسد که بهتر است لینک هایی که دریافت می کنیم فالو باشند تا گوگل با مشاهده صفحات سایت های دیگر به صفحات سایت ما هدایت شود.

follow and nofollow links

اما این یک تفکر قدیمی است و امروزه بهتر است مجموع لینک هایی که از سایت های مختلف برای سایت خود دریافت می کنید ترکیبی از لینک های فالو و نوفالو باشد.

در فرایند لینک سازی همیشه باید به این نکته توجه کنیم که گوگل متوجه لینک سازی غیر ارگانیک توسط سایت ما نشود، به این منظور بهتر است که لینک هایی که از جاهای مختلف برای سایت دریافت می کنید یا خریداری می کنیم را همیشه به صورت doFollow نباشند و هم لینک فالو دریافت کنیم و هم لینک های نوفالو را برای وب سایت خود ایجاد کنیم.

مطالب مشابه
Similar content
طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو
مقالات سئو 12/5/2023 1:31:59 PM
طراحی مجدد وب سایت بدون از دست دادن سئو

ممکن است هر کسب و کاری به دلایل مختلف نیاز به تغییر وب سایت خود را داشته باشد، از سوی دیگر در هنگام طراحی مجدد سایت، ممکن است رتبه بندی و سئو سایت شما به خطر بیفتد. مواردی برای بررسی وجود دارند تا مطمئن شوید که طراحی مجدد وبسایت بر سئو و رتبه سایت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت
مقالات سئو 9/12/2023 12:46:51 PM
کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت

هوش مصنوعی به شبیه‌سازی فرآیندهای هوش انسانی را که توسط ماشین‌های کامپیوتری انجام می‌شود، می‌گویند. هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد و در بیشتر حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Core Web Vitals چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟
مقالات سئو 8/22/2021 4:07:17 PM
Core Web Vitals چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟

گوگل قابلیت های اندازه گیری Core Web Vitals را در بسیاری از ابزارهای موجود خود گنجانده است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با این پارامترها و نحوه اندازه گیری آن ها صحبت کنیم.

ثبت نظر
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد.
contact-us-img

درباره زاوش:

شرکت مشاوران سیستم های پیشرفته زاوش علاوه بر خدمات طراحی سایت، نرم افزارهای موبایل و سئو به شما کمک می کند تا کلیه فرایندهای سازمانی خود را مکانیزه کنید و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

نشانی:

تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از نیایش، کوچه دوم، پلاک 15